Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Kup biletKup bilet

8 września – 18 grudnia 2022
10 zł normalny / 7 zł ulgowy (czwartek bezpłatny)

Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960–1980

Wystawa „Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960–1980” prezentuje niepokazywaną dotąd kolekcję ulotek oraz katalogów leków projektowanych dla przemysłu farmaceutycznego. Druki te, pomimo czysto użytkowej, informacyjnej funkcji nawiązują do stylistyki polskiej szkoły plakatu i prezentują wysoki poziom artystyczny.

Druki ulotne związane z PRL-owskim przemysłem farmaceutycznym prezentowane są w Muzeum Farmacji, pośród obiektów z wystawy głównej, opowiadającej historie leków. Wystawa „Do użytku zewnętrznego zwraca więc uwagę nie tylko na artystyczną klasę projektów, ale również na historyczny moment, w którym udział przemysłu farmaceutycznego w produkcji leków staje się znacznie większy – o czym świadczy poszukiwanie nowego języka komunikacji – a funkcja tradycyjnej apteki powoli zaczyna ulegać zmianie. 

Polski przemysł farmaceutyczny 1960–1980

W latach 60. i 70. XX w. rozwijający się polski przemysł farmaceutyczny potrzebował nowych form dotarcia do lekarzy z ofertą leków produkowanych w państwowych zakładach.

Przekonywano o wartości terapeutycznej polskich leków, w szczególności antybiotyków. Prowadzono akcje informacyjne odnośnie ich zastosowania, skutków ubocznych i badań klinicznych. Ulotki były formą zachęty do przepisywania rodzimych leków, co miało przełożyć się na wyniki sprzedaży. Uwiarygadniały producenta w oczach lekarzy, pracując na wizerunek nowoczesnego i kompetentnego producenta.

Ulotka informacyjna leku Viomycyna, 1961-80, autor nieznany, Muzeum Warszawy

Najlepsi projektanci

Ulotki i katalogi tworzyli najlepsi projektanci – wśród nich Maciej Hibner czy Jerzy Treutler. Większość autorów pozostaje jednak niezidentyfikowana.

Unikalny język tych projektów wpisuje się w rozwiązania formalne ówczesnej, rozwijającej się plastyki reklamowej. Operowanie plamą koloru, prostymi motywami graficznymi czy stosowanie fotogramów i techniki kolażu służyło do przedstawienia sposobu działania konkretnych leków. Dzięki tym środkom wyrazu pokazywali umiejscowienie lub charakter bólu.

Abstrakcyjny rysunek łagodnie giętych linii odnosił się do działania leku przeciwdrgawkowego. Hipnotyczne kręgi przedstawiały lek usypiający. Zielony trójkątny klin wbijający się w nieforemne figury geometryczne – skuteczność antybiotyku.

Ulotka informacyjna leku Debecylina, 1961-1980, autor nieznany, Muzeum Warszawy

Do użytku zewnętrznego

Ulotki i katalogi powielane w tysiącach egzemplarzy, roznoszone po rejonowych przychodniach, licznych sympozjach, konferencjach i wystawach, są przykładem projektowania na najwyższym artystycznym poziomie. Wystawa zwraca więc uwagę nie tylko na artystyczną klasę projektów, ale również na historyczny moment, w którym leki, dotąd wytwarzane ręcznie, zaczęto produkować również przemysłowo. 

Od lewej: Ulotka informacyjna leku Erytromycyna, 1961–1980, autor nieznany, Muzeum Warszawy; Ulotka informacyjna leku Mizodin, 1961–1980, autor nieznany, Muzeum Warszawy; Ulotka informacyjna leku Insulinum, 1961–1980, autor nieznany, Muzeum Warszawy; Ulotka informacyjna leku Viomycyna, 1961–1980, autor nieznany, Muzeum Warszawy

Warszawski Festiwal Nauki

Wystawa oraz towarzyszące jej bezpłatne lekcje muzealne dla szkół odbywają się w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki (festiwalnauki.edu.pl). Z tej okazji, w dniach 16-30 września, zwiedzanie wystawy „Do użytku zewnętrznego” jest bezpłatne. Wystawa pokazywana jest pośród obiektów z wystawy głównej, również „Res pharmaceuticaebędzie można obejrzeć całkowicie bezpłatnie.

Więcej informacji o lekcjach muzealnych dla szkół podstawowych (klasy 7-8).

Wystawie towarzyszyć będzie program wydarzeń. Więcej informacji wkrótce.

Zdjęcia z wernisażu i wystawy: Tomasz Kaczor

KOLOFON 

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Farmacji oraz Archiwum Jerzego i Aliny Treutlerów.

kuratorka: Katarzyna Kucharska-Hornung 

produkcja: Monika Mazurek

projekt aranżacji: KOSMOS PROJEKT

projekt plakatu: Anna Światłowska

Patron Muzeum Farmacji: Polfa Tarchomin

Kup biletKup bilet