Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

sob., 03.12.2022
11:00–12:30

Warsztaty
Muzeum Farmacji
20 zł

Świąteczne przepisy z dawnej apteki: herbata

Zioło Thea i inni apteczni przyjaciele żołądka

Wszyscy lubimy dobrze zjeść.

Czasem po obfitym posiłku pojawia się jednak ból brzucha i niestrawność. Dolegliwości te znane były również nam przodkom.

  • Co zalecali „na żołądek” aptekarze w dawnych wiekach?
  • Jakie zioła przepisywali?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy w dawnych Herbarzach, czyli w księgach medyczno-dietycznych, oraz w najstarszych Zielnikach, czyli kolekcjach suchych roślin składanych przez botaników. Przyrządzimy staropolskie lekarstwo „na trawienie” z XVI wieku, zmieszamy własne herbaty ziołowe „na wynos” oraz rozszyfrujemy, co kryje się za tajemniczo brzmiącą nazwą: zioło Thea.

Prowadząca: Agnieszka Kuś

Interpretatorka dziedzictwa kulinarnego, autorka tekstów, przewodniczka, edukatorka i vlogerka, która wyszukuje smakowite historie z dziejów Polski i dzieli się z nimi ze słuchaczami i czytelnikami. Realizując projekty kulinarne dotyczące polskiego i warszawskiego dziedzictwa kulinarnego, współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Fundacją Brama Epok, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w Warszawie oraz Biurem Promocji Miasta Stołecznego Warszawa.

Informacje praktyczne:

Dla kogo: dorośli, młodzież, dzieci pow. 9 r. ż.
Miejsce spotkania: Muzeum Farmacji, ul. Piwna 31/33
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.