pt., 01.10.2021

wstęp bezpłatny

Owoc z drzewa poznania dobra i zła | Warsaw Gallery Weekend

Fragment obrazu: dziwaczna roślina przypominająca twarz i kilkanaście nagich figurek człowieka w różnych pozach. W lewym górnym rogu czerwony napis: Warsaw Gallery Weekend

Razem z galerią Propaganda zapraszamy na wystawę Tomasza Kulki Owoc z drzewa poznania dobra i zła.

Na wystawie prezentowane są rośliny zebrane przez artystę i połączone w nierealne, wykreowane przez niego formy nieistniejących okazów. Układają się w cykl obrazów, wykonany w tradycyjnej technice malarskiej tempery jajowej na złoconych deskach, a jednocześnie same stają się eksponatami jako zamknięte pod szkłem, przestrzenne kolaże.

Do wytworzenia prac Tomasz Kulka wykorzystał rośliny pospolite, łąkowe, niesłusznie niedoceniane, zwracając uwagę na bogactwo segetalnej flory i jej istotną rolę w ekosystemie: obniżanie temperatury powietrza, zatrzymywanie wilgoci w glebie i zapobieganie jej erozji, schronienie dla licznych gatunków owadów. Rośliny i zioła były od zawsze wykorzystywane do leczenia oraz wpływania na stan psychofizyczny człowieka – mogą służyć pobudzaniu, uspokajaniu, uśmierzaniu bólu. Właściwości roślin trujących często natomiast wymykały się spod kontroli człowieka.

Tomasz Kulka z zebranych liści, łodyg i kwiatów stworzył tajemnicze roślinne hybrydy, które postrzegać można jako autonomiczne istoty lub ekosystemy stwarzające warunki do życia dla ludzkich społeczności. Prace z tego cyklu składają się na mitologię, w której to przyroda dyktuje warunki, jest źródłem zarówno przyjemności jak i cierpienia. Równocześnie prezentowane na wystawie obiekty tworzą alternatywny polski zielnik, który na tle aptekarskich artefaktów nabiera niekonwencjonalnego i tajemniczego charakteru, wchodząc w twórczy dialog z kolekcją Muzeum Farmacji.

Koncepcja kuratorska: Jacek Sosnowski

Produkcja: Maja Sałek

Wystawa powstała w wyniku współpracy galerii Propaganda i Muzeum Farmacji, oddziału Muzeum Warszawy.

Tomasz Kulka (ur. 1979) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, laureat II nagrody 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 oraz dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórczość Tomasza Kulki cechuje ogromna różnorodność środków wyrazu takich jak: malarstwo, rzeźba, street art, wideo i ceramika. We wszystkich tych obszarach praktyk artystycznych charakteryzuje go osobliwe podejście do własnych doświadczeń, przenoszenie historii w wymiar uniwersalnych opowieści, a także świadome operowanie skalą miniatur. W swojej praktyce arty­stycznej koncentruje się na tym co powierzchownie wyparte, niechciane, straszne.

Propaganda – zajmuje się wytwarzaniem i promowaniem sztuki współczesnej. W ciągu ponad 10 lat działalności trwale wpisała się w kulturalny krajobraz Warszawy poprzez organizowanie wystaw sztuki, interdyscyplinarnych projektów kulturalnych oraz realizacji w przestrzeni publicznej, a także współtworząc Warsaw Gallery Weekend.

Warsaw Gallery Weekend – coroczny festiwal sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie w Warszawie.