Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 19.05.2022
17:30–19:00

Wykład online
Muzeum Farmacji
udział bezpłatny

Bioetyka w pigułce: Bioetyka w erze wojen hybrydowych

Wolność, bezpieczeństwo, szczepionki i medycyna alternatywna

Współczesna bioetyka z początku dążyła do ochrony pacjentów i uczestników badań klinicznych przed wykorzystaniem i nadużyciami. Rozwój instytucji świadomej zgody z pewnością doprowadził do upodmiotowienia pacjentów i uczestników badań.

Co jednak gdy instytucje i koncepcje bioetyczne są wykorzystywane w złej wierze? Jako narzędzia do żerowania na ludzkich słabościach w służbie ideologiom albo w pogoni za zyskiem? Jak wygląda bioetyka w erze „zielonych ludzików” i internetowych trolli?

W wykładzie opiszę mechanizmy wykorzystywania pojęć i narzędzi bioetycznych w złej wierze na przykładach dotyczących pseudomedycyny i ruchów antyszczepionkowych i pokażę, jak zjawisko to wiąże się ze zdrowiem publicznym i odpornością społeczeństw na ataki hybrydowe.

Jakub Zawiła-Niedźwiecki

Filozof i bioetyk, interesuje się zagadnieniami autonomii i zgody w różnych kontekstach bioetycznych, a także kwestiami związanymi z granicami medycyny.

Informacje praktyczne:

Wykład odbędzie się platformie Zoom oraz będzie transmitowany na Facebooku Muzeum Farmacji.

Aby otrzymać link do spotkania na platformie Zoom, prosimy pisać na adres muzeum.farmacji@muzeumwarszawy.pl

Program powstał we współpracy z Centrum Bioetyki i Bioprawa Wydziału Filozofii UW.

Sprawdź pełny program wykładów.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.