Zbiory
Zbiory Muzeum Farmacji stale powiększają się dzięki licznym darczyńcom. Muzeum uczestniczy również w komisjach zakupów.
Podstawą zbiorów są meble apteczne. Posiadamy komplet najstarszych warszawskich mebli aptecznych pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Meble były wyposażeniem nieistniejącej już dziś apteki działającej prawdopodobnie od 1835 r., na parterze kamienicy Ambroszkiewicza przy placu Trzech Krzyży. Od 1860 r. jej właścicielem był znany warszawski farmaceuta Henryk Klawe i prawdopodobnie on zamówił wykonanie kompletu mebli.
Drugi garnitur mebli pochodzi z apteki działającej w dwudziestoleciu międzywojennym w Wołominie. Jej właścicielem był prowizor Marcin Olechowski. W skład kompletu wchodzi oryginalne wyposażenie izby ekspedycyjnej i laboratorium aptecznego.
Do najstarszych eksponatów Muzeum należy kolekcja naczyń aptecznych pochodzących z badań archeologicznych apteki działającej od 1602 r. przy Zamku Królewskim.
W zbiorach znajdują się liczne naczynia apteczne, wśród nich kryształowe i porcelanowe słoje, wazoniki i puszki, jak również kobaltowe butle do przechowywania koniaków i leżakowania wód aromatycznych. Ponadto eksponujemy przyrządy farmaceutyczne jak moździerze, prasy, pigulnice i perkolatory, a także dawne opakowania na leki.
Artykuły na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy:
W Muzeum znajduje się również kolekcja zabytków związanych z farmacją japońską, które tworzą jedną z wystaw stałych pt. „Apteczki i leki japońskich wędrownych aptekarzy”.
Artykuł o japońskich wędrownych aptekarzach na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.
Poza eksponatami związanymi z farmacją, w Muzeum posiadamy również zabytki związane z historią różnych dziedzin medycyny. Posiadamy np. przyrządy laryngologiczne, chirurgiczne, ginekologiczne, stomatologiczne, a także weterynaryjne.
Zbiory Muzeum Farmacji na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.
Biblioteka Muzeum Farmacji
Nasza biblioteka zawiera ponad 2600 tytułów wydawnictw zwartych, w tym 7 starodruków (do 1815 r.) i ponad 70 wydawnictw z XIX w., wśród nich znajduje się m.in. pierwsza polska farmakopea z 1817 r., komplet „Kalendarzy farmaceutycznych” Franciszka Heroda z lat 1921-1939 i ponad 15 tytułów wydawnictw ciągłych w tym „Wiadomości Farmaceutyczne” od 1875 do 1939 r. i komplet „Farmacji Polskiej”.
Mamy ciekawy zbiór podręczników farmaceutycznych polskich i niemieckich, zbiór farmakopei polskich, rosyjskich, niemieckich, francuskich, angielskich i amerykańskich. Do najbardziej interesujących należą kompendia wiedzy lekarskiej, zbiory recept, podręczniki ziołolecznictwa oraz spisy aptek, aptekarzy, lekarzy i drogerzystów.