Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 24.11.2024
11:00–12:30

Oprowadzanie
Muzeum Farmacji
udział bezpłatny

Rośliny, które leczą — oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ziółka, drzewka, y chróściki”

Jednym z pierwszych eksponatów na wystawie jest niematerialny obiekt: wodne kadzidło zawierające esencję z bylicy pospolitej. Zajmuje ona specjalną pozycję wśród wybranych przez Agnieszkę Brzeżańską roślin. Zapach ukryty w jednej z rzeźb podkreśla atmosferę i charakterystyczny zapach dawnej apteki, w której wieszano suszone zioła. Ze względu na bogactwo olejków eterycznych i kojące właściwości rodzimy gatunek nazywany lekiem na wszystko ma zastosowanie jako środek antyseptyczny, przeciwzapalny i uspokajający.

Choć skupiamy się na roślinach, to są one jedynie punktem wyjścia do wspólnego odkrywania kolejnych interesujących Agnieszkę Brzeżańską wątków.

Z opowieści, które poprzez swoje prace snuje Agnieszka Brzeżańska, wyłania się manifest czułej obserwacji otoczenia. Artystka wplata w prace wątki herbalistyczne i zachęca do dostrzeżenia ukrytych sojuszy wszystkich istot żywych, bytów nieożywionych oraz ich wspólnej przeszłości. Poprzez swoje prace na nowo odczytuje dawne narracje związane z naturą, przywracając jednocześnie pamięć o matriarchalnych źródłach życia, a także odsyłając do twórczości innych artystek (i uzdrowicielek). Interwencja Brzeżańskiej jest więc hołdem dla kobiecej kreatywności i sprawczości, przez co łączy się również z herstorią samego miejsca ekspozycji — Antoniny Leśniewskiej, prekursorki kobiecej farmacji i patronki oddziału Muzeum Warszawy przy ul. Piwnej.

Przeczytaj więcej o wystawie Agnieszki Brzeżańskiej.

Po wystawie oprowadzi Romuald Demidenko — absolwent studiów kuratorskich w KASK School of Arts & Conservatorium w Gandawie oraz historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. (Współ)pracował kuratorsko przy kilkudziesięciu projektach wystaw i publikacji w Polsce i zagranicą. W latach 2022—2024 realizował Program Publiczny na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie (zainicjowany wespół z Michałem Grzegorzkiem). Był współkuratorem (z Agnieszką Tarasiuk) wystawy „Agnieszka Brzeżańska. Cała Ziemia parkiem narodowym” w Królikarni, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego — oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie.

Oprowadzanie będzie tłumaczone symultanicznie na PJM.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu, osoby z niepełnosprawnością słuchu


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.