śr., 11.12.2024

Maurycy Spokorny – od łódzkiej apteki do warszawskich tramwajów

Wykład przybliży sylwetkę Maurycego Spokornego (1859-1917) – farmaceuty, przedsiębiorcy, działacza społecznego, mecenasa i fundatora. Kiedyś znany warszawski bogacz, którego kolejne śmiałe projekty były szeroko komentowane w ówczesnej prasie, dzisiaj postać nieco zapomniana. Początki działalności zawodowej Maurycego Spokornego związane były z farmacją, jednak zasłynął przede wszystkim jako inicjator elektryfikacji tramwajów warszawskich oraz wieloletni dyrektor przedsiębiorstwa. Podczas spotkania dowiemy się co łódzki aptekarz miał wspólnego z fabryką waty, Teatrem Polskim, obrazem Józefa Chełmońskiego oraz jedną z najpiękniejszych secesyjnych kamienic w Warszawie.

Wykład poprowadzi Kamila Utrata – absolwentka historii sztuki, która pracuje w Muzeum Farmacji, oddziale Muzeum Warszawy.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Miejsce: Biblioteka Miejska, ul. Świętojańska 5

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Wydarzenie powstało we współpracy z Biblioteką Miejską przy ulicy Świętojańskiej 5 w ramach Miejsca Aktywności Lokalnej „Piwnica pod Regałami”.