śr., 16.10.2024

Oprowadzanie

Aptekarz czy aromatariusz? O zapachach w dawnej aptece | FKKB

Wchodząc do dawnej apteki przepełnione wonią lawendy, rumianku i mięty, postaramy się rozbudzić wrażliwość olfaktoryczną uczestników i uczestniczek. Podkreślimy rolę pamięci zapachowej i sensoryki we współczesnych przestrzeniach muzealnych. Porozmawiamy, w jaki sposób wpływają na nas zapachy, a także krótko scharakteryzujemy metody pozyskiwania olejków eterycznych. Wyjaśnimy skąd wzięło się słowo kwintesencja oraz kim byli aromatariusze. Wspólnie stworzymy własny naturalny dyfuzor w otoczeniu zabytkowych moździerzy, pistli i butelek ze szkła uranowego.

Na początku krótkie zwiedzanie Muzeum Farmacji (czyli wnętrza starej apteki), potem w sali edukacyjnej uczestnicy samodzielnie przygotują mieszankę ziołową do picia (mogą ją potem zabrać do domu).

Udogodnienia:
  • audiodeskrypcja,
  • słuchawki wyciszające,
  • tyflografika, materiały do dotykania.

Bilety do pobrania w kasie na podstawie rezerwacji na stronie Festiwalu.

Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier.