sob., 05.10.2024
16:00–17:30
Wykład
Muzeum Farmacji
10 zł
Samotność w świetle neuronauki
Poczucie samotności, definiowane jako rozdźwięk między liczbą a jakością relacji społecznych, które mamy i które chcielibyśmy mieć, w ostatnich dwóch dekadach znalazło się w centrum zainteresowania neuronauki społecznej.
Z uwagi na istotne negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego samotność coraz częściej zaczyna być postrzegana jako problem zdrowia publicznego, szczególnie w kontekście zmian w funkcjonowaniu społecznym związanych z pandemią.
Jednocześnie dostępna wiedza na temat mechanizmów leżących u źródeł negatywnego wpływu samotności na zdrowie jest relatywnie niewielka.
W swoim wykładzie dr hab. Łukasz Okruszek, prof. PAN opowie o badaniach prowadzonych w Pracowni Neuronauki Społecznej IP PAN w ramach 'Projektu Samotność’, dotyczących mechanizmów łączących poczucie samotności z procesami poznawczymi i fizjologicznymi.
Łukasz Okruszek jest kierownikiem Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii PAN. Ukończył matematykę na Politechnice Łódzkiej oraz psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Doktorat (2016) oraz habilitację (2018) w dyscyplinie psychologii uzyskał na Wydziale Psychologii UW. Bada relacje społeczne i samotność z perspektywy neuronauki społecznej. Skupia się na tym, jak bardzo mocno świat fizyczny, psychiczny i społeczny przenikają się, jaki wpływ mają na siebie nawzajem. Kierownik licznych grantów Narodowego Centrum Nauki, laureat m.in. Nagrody im. A. Malewskiego (2021) czy Nagrody Naukowej Polityki (2023).
Wykład odbywa się w Kinie Syrena (Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42).
Dostępność: osoby z niepełnoprawnością ruchu